Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!
İŞ YAŞAMINDA MOTİVASYON
25 Eylül 2017
MODERN YÖNETİM ANLAYIŞI
24 Ekim 2017
78

BAŞARILI TAKIM YARATMA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takım, kendini ortak bir ülküye, ortak bir hedefe adamış ve birbirlerine karşı sorumluluk duygusu olan birden fazla bireyler topluluğudur.

 

Fitnesstanbull şirketi takım oluşturma sürecinde Bruce Tuckman’ın Ekip dinamikleri teorisi olan “Tuckman Evreleri” temelinde eğitim ve aktivitelerini ele almaktadır.

 

Başarılı takım olmak için 4 aşamadan geçilmesi gerekir.

 

  1. Forming (Şekillenme)

 

Takım kurma kararı alınmış ve takıma seçilen üyeler toplanmıştır. Bu topluluk henüz bir “takım” olmayıp bireyler topluluğudur. Üyeler, kendi kendilerine; “niye buradayız? neden biz? ne yapacağız? amacımız ne? vb. gibi” gibi sorular sorarlar.

 

  1. Storming (Fırtına)

 

İkinci basamak olan fırtına süreci, aşılması en zor basamak olarak düşünülür. Takım üyeleri görevlerinin bilincine ve sorumluluk boyutlarının farkına varır. Çatışmalar çıkabilir, görev ile

ilgili olası güçlükler fark edilebilir ve bu takım üyelerini düşündürebilir.

 

  1. Norming (Düzenleme)

 

Çatışmalar artık yerini uzlaşmaya bırakır ve takım içerisinde genel bir anlaşmaya varılır. Bu arada “karar verme teknikleri” kullanılmaya

başlamıştır bile. Takım üyeleri, takımın çalışma yöntemlerini kararlaştırır ve geliştirir.

 

  1. Performing (Aksiyon )

 

Takım üyeleri artık birbirlerini tanımışlardır. Takım sinerjisi yakalanmıştır. Takım üyelerinin, zayıf ve kuvvetli yanları da anlaşılmıştır. Takım göreve (problem çözme ve iyileştirme süreçlerine) hazırdır.

 

Bir grubun başarılı bir takım olması için sırasıyla bu 4 aşamadan geçmesi gerekir. Fitnesstanbull şirketi tüm takım aktiviteleri ve eğitimlerinde (Outdoor&Indoor) bu metodu temel alarak çalışmalarını yürütmektedir.

 

Galip ÖLMEZ

Fitnesstanbull Kurucusu ve Genel Müdür

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir