Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!
DOĞA SPORLARI
2 Ağustos 2017
BAŞARILI TAKIM YARATMA
24 Ekim 2017
80

İŞ YAŞAMINDA MOTİVASYON

Küreselleşen Dünya ve beraberinde getirdiği Pazar rekabetinin seviyesi giderek artmakta şirketler hızlı büyüme hedeflerini sürdürülebilir büyüme olarak değiştirmektedir.

Büyüme ye konu olan sermaye kavramının kaynağının çalışanlar (beyaz/mavi yaka) olması yönetici ve lider arasındaki kavramı daha önemli bir boyuta taşımıştır. Zira çalışanlarını bir hedefe güdeleyen ve motivasyonlarını yüksek seviyede tutan çalışanlar yüksek pozisyonlar elde edebilmektedir.

Liderin veya yöneticinin motivasyon sağlayıcı yetkinliği doğrudan çalışanların bağlılığını ve işine gösterdiği yaklaşımı etkileyecek bir faktördür.

İş yaşamında geçirilen uzun saatler yeni bir sosyal çevrenin oluşması anlamına gelmektedir. Bu sosyal çevre her kademede ki çalışanlardan oluşmakta ve farklı motivasyonlarla desteklenmektedir. Yani kişiler hem çalışma arkadaşları ile hem de farklı seviyedeki yöneticileri ile sürekli etkileşim içerisindedir.

Bu etkileşim ortamı kişilerin motivasyonuna direkt etki etmektedir.

Günümüzün rekabet ortamı ele alındığında motive edilmiş iş gücü hem rekabet avantajı hem de kritik stratejik kaynak anlamında ciddi bir fırsat yaratmaktadır.

* Peki çalışanlar nasıl motive edilebilir?
* Motive edilmiş çalışan davranışının organizasyona ne gibi temel katkıları olur?
* Motivasyonu yüksek çalışan kuruma ve markaya daha fazla bağlılık hissedir mi? Gibi sorular sorularak bir çok motivasyon teorisi ve modeli geliştirilmiştir.

Organizasyonlar bugün birçok farklı motivasyon aracına başvurmaktadır. Tam burada Fitnesstanbull Motivasyonun Outdoor (Açık Alan) kısmına yoğunlaşmış ve ortaya bununla ilgili bilimsel bir kuram ortaya koymuştur.

Fitnesstanbull Şirketi tüm Outdoor Aktivite ve Eğitimlerinde ortaya koymuş olduğu MOTİVASYON kuramı şu şekildedir.

Çalışanların Motivasyonu: Aktivitenin Kalitesi X İhtiyacın Doğru Analizi X Beklenti Üzerinde Çıktı Sonuç olarak çalışanların bağlığı ve sermayeye sürdürülebilir katkıları için çeşitli motivasyon araçları çok önemli bir rol oynamaktadır. OUTDOOR Eğitim ve OUTDOOR Aktiviteleri motivasyon araçlarının önemli bir kısmını oluşturmakta ve çalışanlar arası bağların kuvvetlenmesine de büyük katkı sağlamaktadır.

 

Galip ÖLMEZ
Fitnesstanbull Kurucusu ve Genel Müdür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir