Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sor!
FITNESS
2 Ağustos 2017
SPOR VE SPOR ENDÜSTRİSİ
2 Ağustos 2017
84

RÜZGAR SÖRFÜ

Temel olarak “Su üzerinde spor amacı ile ve rüzgârın etkisiyle yapılan kayak” olarak tanımlansa da bu ifade yetersiz kalır. Rüzgâr sörfü bir yelken sınıfıdır, 26 diğer yelken sınıflarından farklı olarak dümeni yoktur, dümen işlevi başka bir fonksiyonla yerine getirilir. Rüzgâr sörfü sürtünmesi çok az, yelken alanı çok geniş ve bundan dolayı diğer sınıflardan çok daha süratli seyir yapabilen ve seri olan bir tekne sınıfıdır. Rüzgâr sörfü insan ve makinenin mükemmel bir sentezini temsil eder. Özgürlük ve macera duygularını fazlasıyla veren ender aktiviteler arasındadır. Her seviyede yeni bir mücadelenin mümkün olduğu bu sporla uğraşanlar için, seneler sonra bile keyif ve eğlence devam etmektedir. Günümüze gelindikçe rüzgâr sörfü artan popülaritesi ile birlikte, kullanılan malzemelerde deniz altı teknolojisinden uçak teknolojisine kadar birçok teknolojiden yararlanılır. Her geçen gün değişen ve gelişen bir sektör haline gelmiştir. Hafifleyen ve hızlanan malzemeler sayesinde çok geniş bir kitle tarafından hem bir iş kolu, hem rekabetçi bir spor dalı, hem de bir serbest zaman faaliyeti olarak benimsenmiştir. İcat edildikten 20 sene sonra olimpik disiplin olarak kabul edilmesi, rüzgâr sörfünü en genç olimpik spor olarak tarihe geçirmiştir. 1984 Los Angeles olimpiyatlarında ilk kez rüzgâr sörfü yarışlarına yer verilmiştir, (Sönmez, U. 2006).

Bazı otoriteler rüzgâr sörfünü ilk olarak İngiliz Peter Chilvers in 1958 yılında, bazıları da Pennsylvania’lı mucit S. Newman Darbeyn’nin 1960 yılların ortalarında bulduğu ve piyasaya sunduğunu söylerler. Buna rağmen birçok belge, havacılık mühendisi Jim Drake ve bir bilgisayar şirketinin yöneticisi Hoyle Schweitzer’in 1960 lı yılların sonlarına doğru bir rüzgâr sörfü tasarlayarak patentini aldıklarını söylemektedir. İki Kaliforniyalıdan biri olan Drake daha çok yelkeni borda bağlamakla ilgili problemlere çözümler getirmesiyle itibar kazanırken, ileriyi gören Schweitzer ise patent ve buluşu piyasaya sokmakla ilgili çalışmalarıyla bilinmektedir. Üretilen ilk board 3.5 metre uzunluğunda ve 27 kilogram ağırlığında olduğu ölçülmüştür. 1970 li yıllarda Schweitzer ürettikleri sörfleri dünya çapında pazarlamıştır. Yüz binlerce satılıp, Avrupa da tam bir çılgınlık, bir moda haline gelmiştir. Düzinelerce başka imalatçı kendi tasarımlarıyla sektöre girmişler. Spor ve sektör büyümede rekorlar kırmıştır.

İnsanlar rüzgâr sörfü öğrenmeye başladıklarında büyülendiler ve heveslenerek bu sporu oldukça ciddiye aldılar. Hızın heyecanı ve onu geliştirme arzusu insanları her hava koşulunda sörf yapmaya, board’u ve yelkeni daha iyi kontrol etmeye ve suya daha az düşmeye teşvik etmiştir. Bir kitap Schweitzer in şu sözlerine yer vermiştir: “Patlamaya hoş geldiniz. Rüzgâr sörfü; heyecan verici, beceriye dayalı, kişisel mücadeleyi her düzeyde eğlenceye dönüştüren bir spordur. İster en üst düzeyde uluslararası yarışmalara katılın, ister sadece pazar günleri keyif için yapın, rüzgâr sörfünün kişisel ve özel bir çekiciliği olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir